Skidor i Sigtuna

Blir det bara en riktig vinter med snö och istäckta sjöar finns det gott om härliga vinteraktiviteter i Sigtuna. Förutom plogade skridskobanor på Mälaren finns skidspår, en slalombacke, pulkabackar, vandringsleder, naturreservat och vackra promenadstråk genom historiska miljöer.  

Längdskidåkning – Så klart hoppas vi på tillräckligt med snö. I kommunen har vi fyra fina elljuspår. Blir det tillräckligt med snö kan de erbjuda härlig skidåkning.  Läs om de kommunal elljusspåren HÄR

Blir det bara tillräckligt kallt för att köra snökanon är Skånela konstsnöspår det senaste tillskottet för vinteridrottare i Stockholmstrakten. Målet är en rundbana på 2,2 kilometer.
En jättefin satsning till glädje för många, inte minst för de som satsar på Vasaloppet.

För bästa information om våra skidspår, besök www.skidspar.se

 

Sigtuna Alpina – Upptäck Sigtunafjället! 
I Humbacken vid Prästängshallen kan den som vill komma och njuta av härlig utförsåkning. Liftkort/medlemskap kan köpas i backen och det går även att hyra skidutrustning på plats. Intill backen finns även en riktigt bra pulkabacke.

Läs mer om Sigtuna Alpina  här  

Skridskor i Sigtuna

Läs även om skridskor utbudet i Sigtuna. Finns fina möjligheter både på naturisar och inne i rink. Läs mer HÄR