Hoppa till huvudinnehållet
eventbild
Litteratur Mat & dryck Föredrag

Ylva Eggehorn bokrelease och författarsamtal

Sedan 1960-talet har Ylva Eggehorn varit en central och värdefull röst i den svenska litteraturen och kristenheten. I år är hon aktuell med TEXTER (Libris), ett brett urval av kulturartiklar och essäer, samt med den delvis självbiografiska romanen Sången underifrån (Libris). Det är en berättelse med många bottnar och ett rikt persongalleri som handlar om Freds- och Jesusrörelsen på 1960- och 70-talen, utopiernas och visionernas tid. Romanen är en fristående fortsättning på den delvis självbiografiska romanserie som påbörjades 1994 med Kvarteret Radiomottagaren.

Ylva Eggehorn debuterade som 13-åring med diktsamlingen Havsbarn och slog igenom som lyriker i början av 1970-talet med Ska vi dela och Jesus älskar dig på Bonniers. Vid den tiden kom hon för första gången till Sigtunastiftelsen, där hon bland annat skrivit den älskade psalmen Var inte rädd, och har sedan dess varit en regelbunden och kär författargäst. Förutom lyriken och den självbiografiska romanserien har Ylva Eggehorn skrivit ett antal pjäser och musikdramatiska verk, betraktelse- och bönböcker, essä- och fackböcker, barnböcker, läroböcker och översättningar. Hon skriver även psalmer och har tre bidrag i 1986 års psalmbok och många fler i Psalmer i 90-talet. Förra året blev hon hedersdoktor vid Uppsala universitet.

Det är gratis, men du behöver anmäla dig via denna länk.

Välkommen på releasekväll med mingel, bar och boksamtal!

Evenemangsdatum

Ons 10 september 18:00-20:00

Kontakt och plats

Arrangör: Sigtunastiftelsen Plats för evenemang: Sigtunastiftelsens bibliotek, Manfred Björkquists allé 4, 193 32 Sigtuna Telefon: 0859258985 E-post: program@sigtunastiftelsen.se Länk till hemsida Köp biljett